Autor: Josip Kunac

Vrednovanje vjeroučitelja od strane učenika

        Vjerojatno se svaki vjeroučitelj u svom radu ponekad zapita koliko je uspješan u svom poslu, kako ga doživljavaju učenici kojima predaje vjeronauk, koliko su učenici kojima predaje zadovoljni njime i koliko u njemu prepoznaju Isusa kojeg im nastoji približiti. Svojim vjeroučiteljskim radom i nastojanjem u velikoj mjeri oblikujemo osobe (djecu i mlade) kojima predajemo. To posebno dolazi do izražaja u onome što govorimo na našim satovima vjeronauka, u našim načinima postupanja, u načinima prenošenja vjeronaučnih sadržaja, u našem ponašanju koje treba biti u skladu s našim učenjem. Vjeroučitelj nije samo (na)učitelj, već i vjerni svjedok Isusov. Ako u životu vjeroučitelja ne postoji ta svjedočka dimenzija Isusa, onda se može govoriti o zaludnosti našeg vjeroučiteljskog rada i poslanja. Usudio bih se reći da je zapravo primarna dimenzija vjeroučiteljskog poziva ona svjedočka. Vjeroučitelj primarno učenicima donosi u razred Isusa Krista. Vjeroučitelj je vedra i dobrohotna osoba koja slijedi i u vlastitom životu Isusa. I učenici to trebaju prepoznati.

          No, vjeroučitelj je i čovjek iz naroda sa svim svojim manama koje nastoji pobijediti. U radu s učenicima na vidjelo ponekad izlaze i te ljudske nesavršenosti. Kako omogućiti našim učenicima da nam iznesu ono što im smeta u našemu radu s njima, tema je ovog članka.

          Standardi kvalitete (Samovrednovanje škola)[1], o kojima se govorilo prije desetak godina i koje se htjelo implementirati u sustav obrazovanja, govorili su i o zadovoljstvu korisnika usluga javnog obrazovanja. Bilo je predviđeno da se zadovoljstvo korisnika/učenika između ostalog ispituje putem anketnih listića. U školama neki učitelji i dan-danas provode takve ankete.

          Osobno, mislim da su takva periodična anketiranja naših vjeroučenika veoma korisna. Vjeroučitelj zbog anonimnog načina provedbe među učenicima koji sudjeluju u anketi može doznati što njegovi vjeroučenici doista misle o njegovu radu i o njegovoj osobi.

          No kako sastaviti anketu? Koje su to važne stvari koje bi vjeroučitelju bile bitne kod propitivanja svojih učenika? Već smo spomenuli da je vjeroučitelj učitelj. On prenosi znanje svojim učenicima. Pitanja s obzirom na učiteljsku dimenziju vjeroučitelja mogu glasiti:

    • Je li moj vjeroučitelj na zanimljiv način predaje vjeronaučno gradivo?
    • Je li moj vjeroučitelj dobro poznaje gradivo koje predaje?
    • Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljevo znanje i pripremljenost za sat!

          Rekli smo da je važna sastavnica vjeroučiteljskog poslanja svjedočka dimenzija. Vjeroučitelj je osoba koja učenicima donosi Isusa Krista u razred, njegove riječi, nadu, ljubav, blagost, oprost, milosrđe. Važna pitanja za učenike s tim u svezi mogu biti:

    • Je li moj vjeroučitelj slijedi primjer Isusa Krista?
    • Je li mi moj vjeroučitelj pomaže upoznati Isusa?
    • Je li se moj vjeroučitelj uzorno ponaša?

          Djeca i mladi imaju veoma istančan sluh za pravdu i pravednost. Često vjeroučitelj potone u očima vjeroučenika upravo po tom pitanju. Najčešći razlozi su ocjenjivanje vjeroučitelja ili opomena učeniku koji to možda ne zaslužuje. Stoga bi vjeroučitelj trebao kod anketiranja učenika postaviti i sljedeća pitanja:

    • Je li moj vjeroučitelj pravedan i pošten u ocjenjivanju nas učenika?
    • Je li moj vjeroučitelj ima dobar odnos prema nama učenicima?
    • Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljev način ocjenjivanja!
    • Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljev odnos prema učenicima!

          Na koncu, čini mi se važnim i pitanje omiljenosti predmeta vjeronauka kod učenika. Netko bi možda ovdje s pravom primijetio da različiti učenici imaju različite interese za određene predmete, pa netko npr. izrazito preferira prirodoslovnu skupinu predmeta (fizika, kemija, biologija) a netko društvene predmete poput povijesti. No valja primijetiti da jednim dijelom i osoba koja dotični predmet predaje utječe na učenika da taj isti predmet promatra ili ne promatra kao omiljeni predmet. Radi se o načinima izvođenja sata, o metodama i pomagalima koje vjeroučitelj koristi kako bi kod učenika postigao što veći interes (zanimljiv način ili „dosadan“ način, upotreba ppt prezentacija u nastavi, upotreba audio-vizualnih sadržaja i interaktivnih digitalnih sadržaja, posebnost vjeroučitelja i stvaranje mogućnosti da se učenik s njim identificira kako bi i sam slijedio put Isusa Krista u svom životu). Moramo ovdje spomenuti i da bi vjeroučitelj trebao biti ne samo učitelj duhovnosti, već i duhoviti učitelj kako bi osvojio srca vjeroučenika. Igrati se s učenicima u nižim razredima, kroz duhovite im zgode približavati Isusa smatramo veoma poželjnim da bi osvojili srca naših učenika za Isusa. S tim u svezi bi, bilo nužno postaviti i pitanje:

    • Je li mi vjeronauk spada u omiljene predmete?

          Pored svega toga, anketni listić bi trebao sadržavati i prostor u kojem će učenici moći slobodno napisati što im se posebno dopada ili ne dopada u radu vjeroučitelja. U konačnici naš bi anketni listić mogao ovako izgledati:

VRJEDNOVANJE VJEROUČITELJA OD STRANE UČENIKA:

RAZRED: ____

DATUM: ___________

Moj vjeroučitelj na zanimljiv način predaje vjeronaučno gradivo. DA NE
Moj vjeroučitelj dobro poznaje gradivo koje predaje. DA NE
Moj vjeroučitelj slijedi primjer Isusa Krista. DA NE
Moj vjeroučitelj se uzorno ponaša. DA NE
Moj vjeroučitelj mi pomaže upoznati Isusa. DA NE
Moj vjeroučitelj je pravedan i pošten u ocjenjivanju nas učenika. DA NE
Moj vjeroučitelj ima dobar odnos prema nama učenicima. DA NE
Vjeronauk mi spada u omiljene predmete. DA NE

OCIJENI OD 1 DO 5

Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljevo znanje i pripremljenost za sat: ___
Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljev način ocjenjivanja! ___
Ocjeni od 1-5 vjeroučiteljev odnos prema učenicima! ___
Ukupna ocjena vjeroučitelja od 1-5: ___

Navedi što ti se posebno sviđa u radu vjeroučitelja? (misli se na odnos prema radu, odnos prema učenicima, ocjenjivanje…)

__________________________________________________

__________________________________________________

Navedi ako ti se nešto ne sviđa u radu vjeroučitelja i mijenjao bi?

__________________________________________________

__________________________________________________

          Vrednovanje vjeroučiteljevog rada od strane vjeroučenika danas se može provesti i digitalnim putem, tj. učeničkim tabletima na nekoj od platformi (najčešće: Google Forms). Prednost takve provedbe su brzina provedbe, zanimljivost, trenutni rezultati izraženi grafikonima i postocima i anonimnost. Primjer takvog obrasca može se pregledati na sljedećem linku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkjmN8NW0KaDMVJqYdsRrXk3fQu-RdziLZlepHSUj28Si7yw/viewform?usp=sharing

 

Ispitivanje kvalitete poučavanja katoličkog vjeronauka kod učenika s teškoćama u razvoju

 

          I kod učenika s teškoćama u razvoju može se provesti vrednovanje vjeroučitelja od strane učenika na način koji njima najviše odgovara sukladno njihovim teškoćama. To može biti na gore opisani način (ako učenik razumije upute), a može i kratkim sastavkom o osobi vjeroučitelja (ako učenik poznaje slova) ili crtežom vjeroučitelja ako učenik nije svladao pisanje. U posljednjem slučaju to može izgledati ovako:

Primjer 1:

Primjer 2:

Djeca s teškoćama u razvoju njeguju naglašeno neposredan kontakt prema vjeroučitelju i oni s velikom radošću pristupaju takvom zadatku. Vjeroučitelj iz kolorita boja, „veselosti“ crteža i motiva može štošta pročitati o raspoloženju svojih učenika naspram njega kao vjeroučitelja.

Zaključna riječ

          Možemo reći da je anonimno ispitivanje kvalitete izvođenja Katoličkog vjeronauka i za vjeroučitelja i za učenike veoma korisno. Učenici rado pristupaju anketiranju i ocjenjivanju (vjero)učitelja i s velikim užitkom ispunjavaju anketne listiće. Vole što ih se pita za mišljenje i veoma savjesno pristupaju tom zadatku.

          Iz objedinjenih rezultata pojedinog razrednog odjela vjeroučitelj vrlo lako može uočiti nedostatke u vlastitom radu i nastojati ih otkloniti. Prepoznat će ih po tome što se ponavljaju u više anketnih listića. Pritom se vjeroučitelj treba rukovoditi i kriterijem razboritosti, tj. preispitati je li takav zahtjev učenika opravdan ili provodiv (npr. zahtjev da se gleda samo crtiće, da se dijele samo petice i sl.)

          Kao važno treba imati na umu da se takvo vrednovanje sa strane učenika izvodi uz znanje i pristanak ravnatelja škole. Vjeroučitelj bi prilikom anketiranja učenika trebao učenicima osigurati maksimalnu anonimnost. Nakon što obradi rezultate, vjeroučitelj bi ih trebao obznaniti učenicima. Bilo bi dobro i da objedinjene rezultate vrednovanja i anketne listiće vjeroučitelj pohrani u svojoj arhivi. Mišljenja smo i da bi vjeroučitelj u nižim i višim razredima osnovne škole trebao anketirati učenike barem jednom u 4 godine.

Ovakvim načinom komunikacije s učenicima postižemo kvalitativni napredak u našem radu s učenicima, ali i ostvarujemo osobni rast u općeljudskim i kršćanskim vrijednostima. A bit svega toga je kako smo rekli na početku našeg teksta: biti uspješan i dobar vjeroučitelj i autentičan svjedok Isusa Krista našim učenicima.

[1] vidi: https://www.azoo.hr/app/uploads/uvezeno/datoteke/samovrednovanje-web-1536877222.pdf

guest
0 Komentara
Inline povratne informacije
Vidite sve komentare